VÍCE INFORMACÍ

Více jak jedno desetiletí se zabývám pěstování tropických rostlin v polystyrenových zábalech. Jednalo se o dobré, spolehlivé, lepené polystyrenové krabice,  které ale bohužel nešly po skončení zimní sezóny rozebrat a schovat.

Zkrátka každé jaro jsem si byl nucen položit otázku – Co s tím?

 

Polystyrenový stavebnicový systém Thermo garden systems tento problém řeší. Umožňuje opakovatelné složení i rozebrání polystyrenové krabice o půdorysu 850 x 850mm a výšky 1100, 2100, 3100 mm.

 

Základní díl o velikosti 750 x 1000 mm je vyřezán odporovým drátem a opatřen drážkou a perem. To umožňuje bezpečné složení krabicového zábalu. Větrací otvory jsou vyřezány dodatečně ručně pilou ve standardní velikosti 300 x 180 mm.

A lze si je vyřezat i své pomoci. Pro pěstování banánovníků nebo stromových kapradin je lepší větrací otvor volit menší a u palem větší.

 

 

 

 

 

 

 

 

Konstrukčně úmyslně jednoduše až primitivně vyhlížející okénka jdou spolehlivě a bezpečně uzavřít i přes dodatečně nainstalovanou kabeláž. Lze je kdykoliv zvětšit a dokonce za pomocí montážní pěny i zmenšit nebo zcela uzavřít. Lze si také objednat polykarbonátové okénko o standardním rozměru 300 x 200 mm, které lze za silných mrazů také uzavřít polystyrenovým krytem. Polystyrenové díly lze dokupovat postupně, tak  jak rostlina roste, až do výšky 3m.

Tepelný odpor R = 2,5m2 x K/W je bezkonkurenční s porovnáním např. polykarbonátovými skleníky. I pořizovací cena je nesrovnatelná. Rostliny lze pěstovat bez topítka, ovšem alespoň nějaké topítko je jistota. I slabé topítko vytopí prostor na požadovanou teplotu. Lze použít různé tepelné ventilátory, žárovky, topné kabely.

Polystyrén je částečně průsvitný (propouští světlo), ale ne zas tak aby docházelo v zimních měsících k rozkolísání teploty (jako v polykarbonátových zábalech) a s nimi i nežádoucí efekt jako je orosování a zapařování rostlin. Teplota je po celou dobu konstantní (drží jako přibitá).

Polystyrenová stavebnice umožňuje pěstování všech druhů citrusů, Mišpuli japonskou, Fejchou, banánovníky, stromové kapradiny včetně Cyathea cooperi, Oleandry, stromové juky a běžné druhy palem – Chamaerops humilis, Trachycarpus fortunei, Phoenix canariensis.

Díky dobré tepelné izolaci lze velice snadno a levně udržet teplotu v kladných hodnotách po dobu celé (někdy i velmi dlouhé) zimy, a proto lze rostliny sázet v pozdních letních i podzimních měsících za předpokladu, že je během zimy několikrát přiměřeně zalejeme.

Základ úspěšného pěstovaní pod zábalem v zimních měsících je VĚTRAT, VĚTRAT, A VĚTRAT.